Sıkça Sorulan Sorular için aşağıdaki sorulara tıklamanız yeterli.

Kredibilite Raporu nedir ?

Kredibilite Raporu, bir firmanın finansal durumu, çalışan sayısı, faaliyette bulunduğu süre vs. gibi bir çok kriterin, uzmanların titizlikle ve büyük tecrübelere dayanarak hazırladıkları yöntemlerle analiz edilmesi sonucunda, o firmanın borçlarını ödemede güvenilir ve dolayısıyla doğru ticari partner olup olmadığının anlaşılması açısından firma hakkında yapılan araştırma ve buna dayanarak yapılan değerlendirmeyi ifade etmektedir.

Kredibilite Raporlarındaki değerlendirmelere kesin olarak güvenilebilir mi ?

Alınan raporlar, belirli verilerin dünya çapındaki uzmanlar tarafından uzun tecrübelere dayanarak özel yöntemlerle değerlendirilmesine dayanmaktadır. Bu raporlar hazırlanırken, raporların yararlı olabilmesi için titizlikle ve çok büyük bir çaba harcanmaktadır; ancak sonuçta alınan verilerde yanlışlık olması ihtimali elbette vardır. Örneğin Türkiye’de bankalar kredi vermek amacıyla KKB tarafından 25 milyon gerçek kişi ve 7 milyon tacir için oluşturulmuş verilerden yararlanmaktadırlar. Bu verilerde hiçbir zaman hata olamayacağı söylenemez ancak sonuçta bankaların kredi verirken bu verilerden yararlanmadan hareket etmesi nasıl düşünülemezse, uluslararası ticaret yaparken tacirlere de bankaların kredi verecekleri kişiler için yararlanması kadar ve hatta belki daha da fazla oranda önemli bir katkı sağlayacağı açıktır. Ancak yine de raporların ticari riskleri minimize etme olanağı tanıyan tavsiye niteliğinde raporlar olduğunu göz önünde tutmak da yararlı olacaktır.

Raporlar hakkında ayrıca danışmanlık hizmeti almak mümkün mü ?

Sipariş ettiğiniz raporlarda, özel geliştirilmiş değerlendirme yöntemleriyle, ilgili firmanın güvenilirliği konusunda notlandırma yapılmaktadır. İlgili firma hakkında düzenlenen raporu inceleyerek uzmanlık gerekmeden basitçe bir fikir edinmeniz mümkündür. Ancak söz konusu raporların içeriği hakkında çok daha detaylı değerlendirmelere ihtiyaç duyduğunuz takdirde, şirketimizin uzmanları tarafından harcanması gereken zamanla orantılı ek bir ücret karşılığında, size özel değerlendirmeler yapma olanağımız bulunmaktadır.

Alınan bir Kredibilite Raporu, ne kadar zaman yararlı olabilir ?

Şirketlerin finansal durumu elbette hızlı bir şekilde değişkenlik gösterebilmektedir. Güven duyulan bir şirket beklenmedik bir şekilde ekonomik sorunlar yaşayıp iflas noktasına kadar gelebileceği gibi, zor durumda olan veya yeni kurulmuş bir şirket de bir süre sonra çok güçlü bir finansal yapıya kavuşabilecektir. Bu nedenle alınan raporların uzun vadeli bir anlam ifade etmesi imkansızdır. Uzmanlar tarafından, alınan raporlara ortalama 3 aylık bir süre boyunca itibar edilmesi tavsiye edilmektedir.

Uzun yıllardır iş yapılan ve güven duyulan bir firma hakkında Kredibilite Raporu almaya gerek var mı ?

Geçmişten beri iş yaptığınız ve güven duyduğunuz bir firma hakkında zaten bilgi sahibi olmanız nedeniyle araştırma yaptırmanın gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz; ancak birçok örnek bu konuda dikkatli olmak gerektiğini ortaya koymaktadır. Güven duyulan firmaların zaman içerisinde büyük sorunlar yaşamaya başlaması ve bunu dışarıya yansıtmadan çözüm arayıp daha da çıkmaza sürüklenmesine sıkça rastlanabilmektedir. Örneğin nakit sorunu yaşayıp, kredi de temin edemeyen firmalar, kendisine güven duyan firmalardan olağanın üzerinde mal alıp, bunları değerinin altında paraya çevirerek çözüm üretmeye çalışabilmektedirler. Böylelikle o zamana kadar düzenli olarak alacağınızı tahsil edebildiğiniz ve öyle devam edeceğine güven duyduğunuz bir firma, bir anda sizi çok zor durumda bırakabilecektir. Bu nedenle güven duyulan firmalar hakkında dahi belirli aralıklarla araştırma yapılması, daha tedbirli ve öngörülü bir ticaret için çok daha etkili bir yöntem olacaktır.

Alınan raporlar amaç dışında kullanılırsa ne olur ?

Hazırlanan raporlar, raporu alanların, öngörülü davranarak ticaret yapmalarına olanak sağlamak için hazırlanmaktadır. Ancak söz konusu raporların 3. Kişilere iletilmesi, internet ortamında yayımlanması önemli sorunlara yol açabilecektir. Örneğin doğru bilgilerin yayınlanması dahi haksız rekabet vs. hükümlerine aykırılık teşkil ederek, hukuk kurallarının ihlal edilmesi ve tazminat ödenmesi gereği gibi sonuçlara, ya da yerine göre cezai yaptırıma yol açabilir. Bu nedenle hukuka uygun olması açısından, alınan raporların sadece alıcı tarafından ve sadece raporu alma amacına uygun olarak kullanılması gerekmektedir.

Kredibilite Raporları siparişten itibaren ne kadar zamanda alınabilir ?

Kredibilite raporlarını siparişinizden itibaren 6 hafta içerisinde tarafınıza iletebiliriz, ancak söz konusu raporlara daha erken ihtiyaç duymanız halinde biraz daha farklı bir ücretle 2-15 gün arasında raporları size ulaştırmamız mümkündür. İstisnai olarak bu sürede gecikme olabilmektedir.

Hangi ülkelerden Kredibilite Raporu alınabilir ?

Şirketimiz uluslararası ortaklıkları ile 80 ülkeden kredibilite raporu almakta, Almanya ve Türkiye’de hukuk, işletme-Finans ve Yabancı Dil eğitimi almış olan kendi uzman ekipleri tarafından en üst nitelikte Türkçe çevirisi ile müşterilerine bu raporları sunmaktadır. Sizin ihtiyaç duyduğunuz ülkeler için bizimle ayrıca iletişime geçebilirsiniz.

İnceleyebilmek için örnek Kredibilite Raporu nasıl edinilebilir ?

Kredibilite Raporu hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek ve mail yoluyla örnek Kredibilite Raporu alıp incelemek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Uluslararası Alacaklarınızı nasıl tahsil edebilirsiniz ?

Özellikle Avrupa’da Alacak Tahsili konusu özel bir uzmanlık alanı olarak görülmekte ve alacak takibi hizmeti bu konuda uzmanlaşmış şirketler tarafından verilmektedir. Borçlu psikolojisini göz önünde tutabilmek, ilgili ülkedeki karakteristik özellikleri tanımak, iletişim yeteneği, ilgili ülkenin mevzuatına ve ticari geleneklerine hakim olmak ve genel olarak bu alanda uzmanlaşmak ve tecrübe sahibi olmak alacakların tahsil edilmesini sağlayabilmek için kuşkusuz büyük önem taşıyan hususlardır. Şirketimiz bir yandan bu alanda uzmanlaşmış kadrolara sahipken, diğer yandan dünya genelinde çok sayıda ülkede bu alanda uzmanlaşmış şirketler ya da hukuk büroları ile alacaklarınızın tahsilindeki zorlukları aşarak, yabancı ülkelerdeki alacaklarınızı en profesyonel şekilde takip etmenize olanak sağlamaktadır. Bizimle temas kurmanız halinde, alacaklı olduğunuz firmanın, özelliklerini bilmediğiniz yabancı bir ülke olması, sorun olmaktan çıkmaktadır.

Uluslararası Alacak Takibi sistemi nasıl işlemektedir ?

Genel olarak, müşterinin geçici bir sorun yaşaması ve müşteriyi kaybetmeden alacağı tahsil etmek, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmek, temel ilke olarak benimsenmektedir. Ancak anlaşma yolunun açıkça kapalı olduğu durumlarda da elbette talep doğrultusunda diğer hukuki araçlara başvurulmaktadır.

Uluslararası Alacak Takibinde önceden masraf veya ücret ödemek gerekir mi ?

Özellikle Avrupa’da kökleri çok eskilere dayanan Alacak Takibi kültürünün Türkiye’deki temsilcisi olarak, sizden kural olarak yurt dışındaki alacağınız tahsil edilene kadar herhangi bir masraf veya ücret talep etmemekteyiz. Ancak alacağınız tahsil edildiği takdirde tahsil edilen alacağınızın Borçlu bir Avrupa ülkesinde ise % 15’ini Avrupa dışında bir ülkede ise % 25’ini talep etmekteyiz. Bu konularda daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hangi Ülkelerdeki Alacaklarınız için bizimle çalışabilirsiniz ?

Hollanda merkezli Qllective International Dept Collection Network’ün Türkiye’deki partneri olarak Almanya, Avusturya, Fransa, İspanya, Portekiz, İngiltere, Danimarka, Kanada, Rusya, Güney Afrika, Kenya, Tanzanya, Uganda, Brezilya, Meksika, Avustralya, Dubai ve daha birçok ülkede, alanında uzman şirket veya hukuk büroları ile ortaklıklarımız bulunmaktadır. Yukarıdaki ülkeler örnek olarak sayılmıştır. İlgili olduğunuz ülkeler hakkında bilgi almak için bizimle ayrıca irtibata geçebilirsiniz.